Fidye Yazılımı Otel Kapılarını Kilitledi!

Bir fidye yazılımı otele ne gibi zararlar verebilir ?

Avusturya’daki lüks bir otelin (The Romantik Seehotel Jäegerwirt 4-Star Superior Luxury Hotel) sistemine sızmayı başaran siber suçlular, bazı müşterileri odasında kitli tutarken diğer bir kısmını da dışarıda kalmaya maruz bıraktı.

Sistemleri açmak için para isteyen hackerlar, otel müşterilerini odalarında esir aldı. Bilgi işlemdeki bir bilgisayara bulaşan virüs, ağ içerisinde yayılarak tüm otel sistemini tamamen şifreledi.

Para ödemeyi kabul ettiler

Siber suçlular şifrelenen her bir bilgisayar ve sistem başına 1.500 Euro talep ettiler ve müşteriler odalarında kitli kaldığı için otel yöneticileri çok vakit geçmeden geri dönüş yaptılar. Otel yetkilileri sistemi eski haline getirebilmek için para ödemeyi kabul etti. Paranın hesaplarına geçtiğinden emin olan hackerlar sistemin şifrelemesini çözen kodu otelle paylaştı. Şifrenin yetkililerin ellerine geçmesi ile sistemleri tekrardan düzelen otel yöneticileri bu olaydan ders alarak otelin bünyesinde bulunan güvenlik sistemlerini ve personel bilgisayarlarını ayrı bir altyapı üzerinde çalıştırma kararı aldı.

Bir siber suçluya asla güven olmaz!

Paranın hesaplarına geçmesi ile şifreyi otel yetkililerine ileten siber suçlular, ileride tekrar kolay bir şekilde sızabilmek için sistemde bir backdoor bıraktılar. Otelin IT yetkilileri backdoor’u tespit etti ve etkisiz hale getirdi.

 

Kaynak: Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir