270.000 İngilizin Hesap Bilgileri Çalındı!

270.000 İngilizin Hesap Bilgileri Çalındı!

2016 yılı, tarihi veri ihlalleri arasında en önemli sene olma adayıyken, siber suçlulular 2017 yılında da büyük hırsızlıklara imza atacaklarının sinyallerini verdiler.

Yahoo, Adult Friend Finder, LinkedIn, Tumblr ve Daily Motion şirketleri 2016 yılında büyük bilgi hırsızlıklarına maruz kaldılar. Veriler içerisinde genellikle isim, email ve adresleri yer alırken kişisel banka bilgileri ve telefon numaraları gibi veriler de sızdırıldı.

Ve siber suçlular halen durmuş değiller. 2017 yılında şimdiden çok sayıda veri ihlali yaşanmış durumdayken en sonuncusu Wonga’ya gerçekleştirildi.

Wonga’ya yapılan saldırının 245,000 müşteriyi kapsadığı düşünülüyor. Wonga müşterileri ile cuma günü iletişime geçti ve bir yardım sayfası oluşturdu. Ayrıca telefon üzerinden müşterilerine de sızıntı ile daha detaylı bilgi aktardı.

Müşterilerinden kendi çalıştıkları bankaları arayarak, hesaplarında herhangi bir şüpheli hareket gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ettirmelerini istedi.

Verilen bilgilere göre, isimler, adresler, telefon numaraları, banka hesap numaraları ve sıralama kodlarının çalınmış olabileceği yönünde. Ayrıca, müşterilerinin banka kartlarının son dört hanesini de elde etmiş olabilirler.

Wonga, hiçbir müşterisinin hesabına saldırganların eriştiğine inanmadıklarını, sadece müşterilerini dikkatli olmaları için uyardıklarını söyledi.

 

 

Kaynak: www.wired.co.uk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir